Bicie Rekordu Polski - 30 marzec 2012 - WTZ Polkowice - Warsztat Terapii Zajęciowej w Polkowicach

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne:

Bicie Rekordu Polski - 30 marzec 2012

GALERIA WYDARZEŃ

TELEEXPRESS


FAKTY TV WROCŁAW


INFORMACJE - TVL


MIEDZIOWE TV


Radio Plus Legnica


TV Polkowice


Osoby niepełnosprawne z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Polkowicach...

(www.wtz.polkowice.pl) działającego przy Stowarzyszeniu Charytatywnym ,,Żyć Godnie” (zyc-godnie.blogspot.com) ponad rok w ramach zajęć terapeutycznych w pracowni ceramicznej prowadzili starania mające na celu wytworzenie największej ilości oraz najdłuższych ręcznie robionych korali ceramicznych w kraju.

Specyfika produktu polega na tym, że każdy koralik zostaje wykonany oddzielnie i indywidualnie. Z kostki gliny uczestnicy Warsztatu ręcznie formują kulki w których wykonują otwory na żyłkę. Następnie poddawane są one procesowy schnięcia, po którym zostają partiami umieszczane w specjalnym piecu ceramicznym, gdzie są wypalane według określonego procesu, trwającego dziewięć godzin.

Temperatura podczas wypału dochodzi do 900 stopni Celsjusza i wypalone korale jako biskwity uzyskują odpowiednią twardość i trwałość. W następnym procesie uczestnicy przy pomocy pędzli ręcznie szkliwią korale nanosząc kolory na biskwitowe wypały.

Po szkliwieniu umieszczają pomalowane produkty na specjalnie do tego celu przeznaczonych stojakach, tak by żaden z nich się nie stykał. Powieszone korale umieszczane są ponownie w piecu i poddawane kolejnemu wypałowi. Tym razem temperatura przekracza 1050 stopni Celsjusza i proces wypału trwa siedem godzin. Po zakończonym wypale korale zostają zdejmowane przez uczestników z stojaków i stanowią gotowy produkt przygotowany do nawlekania na żyłkę.

Zajęcia terapeutyczne polegające na wykonywaniu koralików oraz pobiciu Rekordu Polski miały za zadanie rozwijanie w uczestnikach Warsztatu poczucia smaku i estetyki przy jednoczesnym poznawaniu technik wyrazu artystycznego. Podjęte działania wpływają na rozwój wrażliwości estetycznej oraz usprawniają percepcję wzrokową i wzrokowo-ruchową.

Malowanie (szkliwienie) pędzlami, lepienie w glinie, nawlekanie koralików wpływają pozytywnie na sprawność manualną rąk i palców oraz spostrzegawczość. Osoby niepełnosprawne poprzez zaangażowanie w pracę rozwijają wyobraźnię i mają możliwość wyrażania ekspresji twórczej. Możliwość tworzenia i perspektywa wykorzystania własnej pracy do celów artystycznych oraz w późniejszym czasie użytkowych wyrabia w uczestnikach podnoszenie samodzielności oraz wiary we własną wartość i przydatność społeczną.

Szczególnie ważnym wydarzeniem mającym duży wpływ na proces rehabilitacji miał moment pobicia rekordu połączony z wystawą w plenerze w trakcie którego poczucie odpowiedzialności za wykonaną pracę, sprawstwa oraz wiara we własne siły to tylko niektóre z rezultatów przedsięwzięcia.

Dodatkowym atutem jest wystawa korali wraz z galerią zdjęć przedstawiającą przebieg zadania wraz z jego wykonawcami. Wystawa pozwala osobom niepełnosprawnym podniesienia własnej wartości przy jednoczesnym zaistnieniu w życiu pełnosprawnej społeczności. Prezentacja własnego dzieła, nieosiągniętego przez nikogo więcej w kraju wpłynie pozytywnie na dalszy proces rehabilitacji prowadzonej przez Warsztat Terapii Zajęciowej.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego