06/2014 - WTZ Polkowice BLOG - WTZ Polkowice - Warsztat Terapii Zajęciowej w Polkowicach

SZUKAJ
Idź do spisu treści

Menu główne:

Wielkie manewry wojskowe uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej

Opublikowany przez WTZ Polkowice w wyjazd · 13/6/2014 19:58:39

W dniach 10 -11 czerwca 2014 r. 14 uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Polkowicach wraz z terapeutami wyjechali po raz kolejny na poligon wojskowy w Serbach pod Głogowem w ramach akcji „Bezpieczne zachowanie się podczas biwakowania”.W poprzednim roku również mieli możliwość zdania egzaminu z samodzielności i walki z własnymi barierami. Po przyjeździe na poligon uczestnicy musieli wsiąść do wojskowego Stara, który zawiózł ich na docelowe miejsce akcji. Następnie przy wsparciu żołnierzy z IV Batalionu Inżynieryjnego w Głogowie uczestnicy musieli samodzielnie rozbić obozowisko, które na dwa dni stało się ich miejscem schronienia i walki o przetrwanie. A to był dopiero początek niezwykle wyczerpujących i ekstremalnych zadań w terenie. Upalna pogoda sprawiła, że zaplanowane działania wojskowe były jeszcze trudniejsze i wymagały od osób niepełnosprawnych wykrzesania z siebie głęboko ukrytych pokładów siły i energii.

Poza nocną wartą i przeprawą przez ciemny las, gdzie przy wsparciu Grupy Rekonstrukcyjnej ATeGROM Polkowice uczyli się odczytywać znaki świetlne, zdobywać pożywienie i wodę, musieli zmierzyć się z własnymi lękami i poznać granice własnej wytrzymałości. Osoby niepełnosprawne uczyły się także maskować pod okiem Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach, a także musiały poznać topografię terenu, która jest niezbędna do walki o przetrwanie. Nie jeden raz zmęczenie i zniechęcenie dawało o sobie znać, ale wiele razy pokazali, że po każdym kryzysie następuje wzmocnienie i idzie się dalej do przodu. Akcja ta ma na celu wzmocnienie u naszych uczestników poczucia odpowiedzialności za siebie i innych, usamodzielnienie się, a także pokazanie, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą na drodze do realizacji własnych marzeń i pragnień.

Uczestnictwo w tej akcji stanowi kontynuację długotrwałej rehabilitacji społecznej, która wynika z działalności Warsztatu - mówi Kierownik Warsztatu Pani Edyta Pędzisz. Uczestnicy wrócili bardzo zmęczeni, ale satysfakcja była większa z tego, że poradzili sobie i udowodnili, że potrafią dać z siebie tak wiele. Serdecznie dziękujemy jednostkom za pomoc i wsparcie.


Galerion

Opublikowany przez WTZ Polkowice w konkurs · 9/6/2014 19:57:07

Uczestnicy Warsztatu  Iwona Szymaszczyk i Sylwester Włodarczyk pod opieką instruktora terapii zajęciowej Pani Anny Nowak wzięli udział w III Dolnośląskim Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych, którego celem jest promocja wytworów i produkcji artystycznych niepełnosprawnych twórców z Dolnego Śląska oraz wyszukanie wśród nich osób szczególnie uzdolnionych. Pani Iwona napisała piękny i przejmujący wiersz o niepełnosprawności. Pan Sylwester natomiast zrobił piękne zdjęcie pt. „Otchłań”, które przedstawia chmury i  zostało ono zrobione podczas przelotu samolotem, który odbyli nasi uczestnicy.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego